Odborný partner

PSP ČR

Poslanecká sněmovna
Parlamentu ČR

Pod záštitou předsedy Výboru pro bezpečnost PSP ČR

PSP ČR PhDr. Pavel Žáček, Ph.D.

Konference Vnitřní bezpečnost a odolnost státu je organizována pod záštitou předsedy Výboru pro bezpečnost Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, PhDr. Pavla Žáčka, Ph.D.

 

 

 

 

14.00 - 16.00
Panelová diskuze
POVODNĚ 2024 – Krizové řízení a spolupráce integrovaných složek
moderátor Mgr. Pavel KREJZA, člen Výboru pro obranu, Poslanecká sněmovna ČR
panelisté

 

Mgr. Pavel BALÁŽ, ředitel úseku bezpečnosti, Ředitelství silnic a dálnic

MUDr. Petr KOLOUCH, ředitel Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy

plk. Ing. Miroslav LUKEŠ, ředitel odboru ochrany obyvatelstva a krizového řízení Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR

Richard SMEJKAL, krizový manažer Českého červeného kříže

Ing. Marta SPÁLENKOVÁ, vedoucí oddělení krizového řízení, Jihočeský kraj

genmjr. Ing. Václav VLČEK, MSc., velitel Velitelství pro operace Armády České republiky (TBC)

ÚVOD KONFERENCE Vnitřní bezpečnost a odolnost státu III
V posledních 30 letech jsme byli svědky zvyšující se frekvence přírodních katastrof, zejména povodní, které dramaticky ovlivnily životy tisíců obyvatel, způsobily značné škody na majetku a infrastruktuře napříč celou Českou republikou. Rozsah povodní ze září 2024 znovu přináší výzvu dále zlepšovat schopnosti našeho státu čelit mimořádným situacím a zefektivňovat krizové řízení.
V reakci na aktuální skutečnosti se třetí díl ze série konferencí Vnitřní bezpečnost a odolnost státu zaměří na analýzu nedávných povodní a krizového řízení se zvláštním důrazem na roli Integrovaného záchranného systému (IZS) a jeho spolupráce se státní správou, místními samosprávami a dalšími klíčovými aktéry.
Tématem konference bude především zhodnocení dosavadních zkušeností z povodňových situací, rozbor ověřených silných a možných slabých stránek současného systému krizového řízení, a především diskuze o možnostech jeho další optimalizace.
K této diskusi bude přizvána široká škála odborníků z řad nezávislých expertů na krizové řízení, Hasičského záchranného sboru ČR (HZS ČR), Armády ČR, záchranných služeb a Ředitelství
silnic a dálnic České republiky. Pozváni také budou představitelé samosprávy, jako jsou starostové a hejtmani zasažených oblastí, kteří nabídnou autentický pohled na řešení a řízení krizových situací přímo v terénu.

CÍLE KONFERENCE Vnitřní bezpečnost a odolnost státu III
Konference má několik klíčových cílů, které budou formovat strukturu diskuse a vystoupení jednotlivých řečníků:
1. Zhodnocení dosavadních zkušeností s krizovým řízením z nedávných povodní, a to jak úspěšných operací, tak postupů, které lze zlepšovat.
2. Posílení spolupráce a komunikace mezi jednotlivými složkami IZS, státní a veřejnou správou a dalšími aktéry, kteří hrají zásadní roli při zvládání krizových situací.
3. Propojení teoretických poznatků s praktickými zkušenostmi a přenos osvědčených postupů z terénu do systémových a metodických postupů.
4. Identifikace oblastí pro modernizaci a inovaci krizového řízení včetně využití moderních technologií, lepšího sběru dat, včasné informovanosti obyvatelstva a zvyšování efektivity systému velení a řízení.

KLÍČOVÁ TÉMATA DISKUSE Vnitřní bezpečnost a odolnost státu III
Diskuse se zaměří na různé aspekty krizového řízení a získaných zkušeností:
1. Efektivita krizového řízení během povodní
Hlavní otázky: Jak fungoval systém krizového řízení během nedávných povodní? Kde byl boj úspěšný a kde se projevily případné slabiny? Jakou roli sehrál IZS, armáda a další složky v ochraně zdraví a majetku obyvatel? Vyhodnocení dosavadní spolupráce, identifikace potřebných změn a návrhy možného zlepšení.
2. Spolupráce mezi hlavními a ostatními složkami Integrovaného záchranného systému (IZS), státní a veřejnou správou a dalšími aktéry
Diskuze o koordinaci mezi různými aktéry, jako jsou hasiči, policie, armáda, zdravotnická záchranná služba, letecká záchranná služba, místní samosprávy a další zainteresované subjekty.
Jaké mechanismy spolupráce jsou nezbytné pro rychlou a efektivní reakci na krizové situace? Kde je prostor pro zlepšení, a jak lze posílit komunikaci mezi úrovněmi státní správy a samosprávy?
3. Význam infrastruktury během krizí
Klíčovým faktorem při zvládání krizových situací je funkční infrastruktura, zejména v dopravě a komunikaci.
Zástupce Ředitelství silnic a dálnic ČR bude s dalšími odborníky diskutovat o tom, jaké výzvy představovala poničená infrastruktura během povodní a jaké inovace by mohly zvýšit odolnost našich dopravních a komunikačních sítí vůči budoucím krizím.
4. Zapojení moderních technologií a inovací v krizovém řízení
V moderní době hrají technologie klíčovou roli v rychlé reakci na krizové situace. Diskuze bude zaměřena na využití dronů, satelitních dat, systémů včasného varování a dalších inovativních technologií, které mohou zásadně zlepšit efektivitu při řízení a řešení budoucích krizí.

NAVRHOVANÍ ŘEČNÍCI Vnitřní bezpečnost a odolnost státu III
1. Nezávislý expert se zkušenostmi z krizových situací
Tento odborník poskytne komplexní analytický pohled na aktuální stav krizového řízení v České republice se zaměřením na možnosti systémových změn a vylepšení. Zaměří se na zhodnocení fungování současných struktur a doporučení pro budoucí modernizaci.
2. Zástupce Hasičského záchranného sboru ČR
Jako hlavní složka IZS bude HZS ČR sdílet zkušenosti z konkrétních zásahů během nedávných povodní. Hlavním tématem bude praktická spolupráce s ostatními složkami IZS a veřejnou správou, rychlost reakce, nasazení sil a prostředků, stejně jako identifikace klíčových oblastí pro zlepšení.
3. Zástupce Armády ČR
Zástupce armády bude hovořit o její roli během povodní, logistické podpoře a spolupráci s civilními složkami a IZS.
4. Zástupci záchranných služeb a zástupce letecké záchranné služby
Během povodní je často potřeba urgentní a přesná záchranná operace, kterou často musí zajišťovat i letecké složky. Zástupci nabídnou unikátní pohled na výzvy spojené se zásahy v těžce dostupných oblastech a jejich efektivní koordinaci s ostatními složkami IZS.
5. Zástupce Ministerstva dopravy ČR/ŘSD
Povodně často narušují dopravní infrastrukturu, což může významně ztížit zásahy a obnovu zasažených oblastí. Ministerstvo dopravy/ŘSD nabídne pohled na to, jak zajistit strategickou podporu v krizových situacích.
6. Starosta nebo hejtman ze zasažené oblasti
Představitelé místní samosprávy budou sdílet autentické zkušenosti z povodňové krize včetně příkladů, jak spolupracovali s centrálními složkami státu a jak byly připraveny přímo obce a města.

CÍL KONFERENCE Vnitřní bezpečnost a odolnost státu

Seriál konferencí Vnitřní bezpečnost a odolnost státu (VBOS) se zaměřuje na identifikaci hrozeb, rizik a slabých stránek bezpečnostního systému ČR s cílem jejich minimalizace. Podstatou je sdílení informací a koordinace činností všech úrovní státní správy, soukromého a neziskového sektoru k posilování bezpečí a odolnosti celé naší společnosti vůči hybridním i konvenčním hrozbám (teroristickým útokům, kybernetickým útokům, pandemiím, katastrofickým přírodním pohromám atd.).
Pro zajištění trvalé bezpečnosti a odolnosti státu je nezbytné komplexní a systematické posilování bezpečnostního systému. V dnešním dynamickém a komplexním světě čelíme řadě bezpečnostních hrozeb a bezprecedentních výzev v oblasti bezpečnosti, které vyžadují neustálou pozornost a aktivní přístup. Od živelných pohrom, hybridních hrozeb a kybernetických útoků až po terorismus, organizovanou kriminalitu, dezinformační kampaně či migraci se bezpečnostní prostředí neustále vyvíjí a mění. Je nezbytné, abychom s těmito hrozbami dokázali efektivně bojovat a chránili tak naše občany, naši zemi a naše hodnoty.
Tato konference nám dává jedinečnou příležitost k diskusím o aktuálním stavu bezpečnostního systému České republiky a zaměření se na kroky, které můžeme podniknout k jeho posílení. V rámci platformy FUTURE FORCES FORUM je aktivitou pro sdílení poznatků a zkušeností z oblasti spolupráce aktérů zajišťujících vnitřní i vnější bezpečnost. Odborníci ze státní správy, akademické sféry a soukromého sektoru se zde setkávají, aby diskutovali o aktuálních trendech, nejlepších osvědčených postupech a výzvách, kterým čelíme.
Jednotlivé díly seriálu konferencí VBOS se mohou konat v různém formátu a mohou být zaměřeny na obecná, ale i konkrétní (individuální) témata či problémy a jejich řešení. Zaměření jednotlivých konferencí bude odpovídat jak formát, tak místo konání, pozvané publikum či média. Konference může být rovněž v rámci potřeby koordinace, sdílení informací a zkušeností obohacena o řečníky a účastníky ze zahraničí.
Konference je tematickou součástí akcí projektu Future Forces Forum, zaměřeného na dlouhodobou podporu zájmů státní správy a samosprávy, domácího průmyslu, výzkumu, vývoje a vzdělávání v oblasti obrany a bezpečnosti. Primárním cílem je rozvoj bezpečnostní a obranné spolupráce v rámci ČR, mezinárodních organizací, partnerských zemí, bezpečnostních i civilních orgánů.

HLAVNÍ TEMATICKÉ OKRUHY

Bezpečnost a odolnost kritické infrastruktury | Bezpečnost dopravní infrastruktury a mobilita | Bezpečnostní hrozby, rizika a trendy | Bezpečnostní politika | Boj proti terorismu a hybridním hrozbám | Civilní ochrana | Ekonomická bezpečnost | Financování a věcné zdroje | Integrace prvků bezpečnostního systému | Koncepční a systematický přístup k zajištění bezpečnosti | Koordinace prvků bezpečnostního systému ČR | Kritická informační infrastruktura a kybernetická bezpečnost | Krizové řízení | Odolnost (Resilience) | Ochrana hranic, nelegální migrace a pašování | Ochrana měkkých cílů | Prevence a připravenost | Přírodní a průmyslové katastrofy | Spolupráce se soukromým sektorem | Strategické a operativní plánování | Systém velení a řízení | Věda a výzkum, vývoj, inovace | Vnitřní bezpečnost státu | Výchova a vzdělávání | Zpravodajské služby

VNITŘNÍ BEZPEČNOST A ODOLNOST STÁTU III.

Cíl dalšího pokračování konference - ochrana obyvatelstva a infrastruktury státu ve světle nedávných konfliktů a hybridních hrozeb

Třetí pokračování konference Vnitřní bezpečnost a odolnost státu (VBOS) si tentokrát klade za cíl z mezinárodního pohledu v definovaných okruzích hledat optimální řešení, integrovat potřebné bezpečnostní prvky, zajistit efektivní komunikaci a řízení bezpečnostního systému státu. 
 
Témata a závěry konference budou řešeny nejen z pohledu aktuálních bezpečnostních hrozeb, mezi které patří migrace, klimatické změny a s tím spojené bezpečnostní hrozby, poznatky z aktuální situace na Ukrajině, hrozby spojené s ukončením války na Ukrajině, terorismus, kybernetické hrozby, ochrana měkkých cílů, protistátní propaganda atd.).

DŮLEŽITÉ POJMY

Bezpečnost státu je založena na principu zajištění bezpečnosti jednotlivce, komunity a zabezpečení funkce společnosti, k jehož úspěšnému uplatnění je nezbytné zajistit funkčnost dotčených orgánů státní správy a samosprávy, právnických a podnikajících fyzických osob a rozvíjení procesů a nástrojů, které slouží k posilování bezpečnosti a ochrany obyvatelstva.

Vnitřní bezpečnost státu je stav maximální míry eliminace hrozeb ohrožujících stát a jeho zájmy zevnitř. Jde o souhrn vnitřních bezpečnostních podmínek, legislativních norem a opatření, kterými stát zajišťuje demokracii, ekonomickou prosperitu a bezpečnost občanů, a kterými rovněž stanoví a prosazuje normy morálky a společenského vědomí. Stát musí být k eliminaci stávajících i potenciálních vnitřních hrozeb efektivně vybaven a ochoten.

Vnější bezpečnost státu je stav maximální míry eliminace hrozeb ohrožujících stát a jeho zájmy zvnějšku. Hrozby mohou být vojenské nebo ekonomické povahy, mohou mít charakter migrační vlny apod. Jde také o souhrn mezinárodněpolitických, ekonomických a vojenských vztahů státu s okolními státy a koalicemi, jejichž prostřednictvím prosazuje své státní zájmy. Hranice mezi vnitřní a vnější bezpečností může být neostrá a může docházet i k prolínání dopadů jednotlivých bezpečnostních opatření. Nelze tedy často jednoznačně tvrdit, že se konkrétní ohrožení či aktivity vztahují jen k jednomu z rozměrů bezpečnosti.  

Odolnost státu – schopnost odolat a rychle se zotavit z úmyslných útoků, nehod, přírodních katastrof i nekonvenčních stresů, otřesů a hrozeb pro naši ekonomiku a demokratický systém. Součástí odolnosti státu je řada cílů a úkolů v oblastech kritické infrastruktury, dodavatelských řetězců a kybernetického prostoru. V praxi jde především o:

  • Adaptaci na měnící se životní a bezpečnostní podmínky
  • Odolnost vůči systémovým narušením
  • Zajištění rychlé obnovy
  • Individuální připravenost

Fungující bezpečnostní systém je nutné vytvářet a udržovat jako systém komplexní, který zajišťuje propojenost roviny politické, zákonodárné, vojenské, zajišťování vnitřní bezpečnosti a ochrany obyvatel, roviny hospodářské a finanční, stejně jako např. sociální atd.
Základní funkcí bezpečnostního systému je plánování, řízení, koordinace a vyhodnocování činností jednotlivých prvků při zajišťování bezpečnosti státu. Systém musí adekvátně a operativně reagovat na hrozby a rizika a musí být schopen koncepčně a dlouhodobě reagovat na měnící se bezpečnostní prostředí.

Bezpečnostní systém ČR tvoří vzájemně propojené prvky zákonodárné, výkonné a soudní moci, prvky územní samosprávy, ale i právnické a fyzické osoby, nesoucí svůj díl odpovědnosti za zajištění bezpečnosti ČR.
Prvky bezpečnostního systému ČR vytvářejí hierarchickou strukturu, jsou centrálně řízeny a koordinovány, případně na jednotlivých úrovních působí samostatně v rozsahu své působnosti. Bezpečnostní systém ČR je možné strukturovat následovně:

  • Ústřední prvky – Prezident, Parlament, Vláda, Bezpečnostní radu státu a její pracovní orgány, ústřední správní úřady
  • Ozbrojené síly, ozbrojené bezpečnostní sbory, zpravodajské služby, záchranné sbory, havarijní služby
  • Územní prvky – Státní orgány, orgány územních samosprávných celků a jejich pracovní orgány krizového řízení, právnické a fyzické osoby

ÚČAST A REGISTRACE

Účast je omezena na odbornou veřejnost a je pouze na pozvání. V případě zájmu o účast se prosím zaregistrujte online. Vaše žádost bude posouzena a o možnosti účasti budete včas informováni.
 

Informace budou doplňovány průběžně.

© 2010 – 2025 FUTURE FORCES FORUM. Všechna práva vyhrazena.